Krušpány

U nás na Slovensku je najčastejší krušpán vždyzelený (Buxus sempervirens), krík vysoký od 20 cm až do 3 metrov, ktorý pochádza zo Stredomoria. Má mohutné korene, krátke konáre, listy 15 až 25 mm dlhé kožovité tmavozelené lesklé, na rube svetlejšie. Rastlina kvitne v marci až apríli a plodom je gumovitá tobolka s rožkatými výčnelkami. Krušpán vždyzelený má vyšľachtených veľa odrôd.

 IMG_9429k

Rotundifolia je vysoká odroda, Suffruticosa je malá pomaly rastúca, Aureovariegata a Elegans sú so žlto panašovanými lístkami, Variegata zas s bielo panašovanými lístkami. Naše klimatické podmienky veľmi dobre znáša aj krušpán drobnolistý (Buxus microphylla). Listy má bledozelené, úzke predĺžené , je hustejší a otužilejší ako krušpán vždyzelený. Pochádza z Japonska. Známe je použitie krušpánu vo francúzskej zámockej architektúre vo forme živých plotov a živých sôch (topiary garden) a v záhradách východoázijského typu. V súčasnosti najviac krušpán vídať ako ozdobu pred hotelmi, reprezentačnými priestormi vo vegetačných nádobách, ale i zasadené v zemi v predzáhradkách rodinných domov. Ako jedna z mála rastlín dokáže vašu záhradu obohatiť aj v zime. Časté je aj využitie krušpánu pri aranžovaní a výzdobe, keďže vetvičky si dlho zachovávajú svoj svieži vzhľad.

 

kruspan_photo (81)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Krušpán je mimoriadna rastlina, ktorá dokázala očariť mnohých ľudí po celom svete. Je živá tvárna hmota, ktorá Vám dáva šancu stať sa tvorcom živého diela. Dokáže si získať človeka na celý život.

IMG_9409k