1 Buxus sempervirens “Suffruticosa” – krušpán vždyzelený „Suffruticosa“
Najčastejšie používaný v záhradách na menšie kompaktné živé ploty. Prirodzene rastie v zaoblených tvaroch a má jemné vetvičky. Znáša aj úplný tieň a najčastejšie ho vídať ako obruby záhonov v zámockých záhradách, cintorínoch. Výška živého plotu od 20 do 50cm. Znáša silný zmladzovací rez. Je „trpazlík“ medzi krušpánmi.
2 Buxus sempervirens “Angustifolia” – krušpán vždyzelený „Angustifolia“
Má úzke listy a kompaktný rast. Patrí medzi najobľúbenejšie a najkrajšie kultivary na husté a stredne vysoké živé ploty Ročne dorastá 25 až 30cm a pravidelným strihaním dobre zahusťuje.
3 Buxus microphylla “Faulkner” – krušpán drobnolistý „Faulkner“
Listy sú široko vajcovité okrúhle s lesklým povrchom. Častým strihaním sa zmenšuje ich veľkosť. U nás je najpoužívanejší kultivar na guľovité formy . Veľmi dobre znáša pestovanie v nádobách a veľmi dobre odoláva mrazom. Pre použitie do živých plotov je optimálna výška 60-80 cm.
4 Buxus harlandii – krušpán harlandi
Používaný v záhradách na najmenšie živé ploty. Má jemné vetvičky s drobnými bledozelenými lístkami. Výška živého plotu z tohto kultivaru je od 15 do 30 cm. Ťažšie znáša otvorené stanovište a mrazivé vetry.
5 Buxus sempervirens “Elegantissima” – krušpán vždyzelený „Elegantissima“
Jeden z najdekoratívnejších krušpánov. Má pestré listy s jasne žltým okrajom a zeleným stredom. Tento panašovaný kultivar sa z obľubou používa na nízke živé ploty. Je vhodný aj na umelecké tvarovanie na ihlan a gule. Rastie pomaly.
6 Buxus sempervirens “Aureo-variegata” – krušpán vždyzelený „Aureovariegata“
Dekoratívny kultivar s žltoškvrnitými listami. Mladé listy sú spočiatku bledožlté a až neskôr stmavnú. Je nenáročný na stanovište, ale najkrajší je pri čiastočnom zatienení. Rastie pomalšie.
7 Buxus sempervirens “Bullata” – krušpán vždyzelený „Bullata“
Nenáročný kultivar s veľkými modrozelenými okrúhlymi listami. Veľmi rýchlo rastie (30-40 cm). Najčastejšie sa používa na veľké živé ploty a zaclonenie rôznych konštrukcií. Spočiatku nie je veľmi hustý. Je možné z neho pomerne rýchlo vyformovať menší strom napr. na zatienenie posedenia v záhrade.
8 Buxus sempervirens “Argentea” – krušpán vždyzelený „Argentea“
Dekoratívny kultivar s bieloškvrnitými listami. Tento panašovaný krušpán je vhodný na stredne veľké živé ploty a gule.
9 Buxus microphylla var. Japonica – krušpán drobnolistý „Japonica“
Tento ázijský kultivar je vhodný ako solitér do záhrad bez geometrických prvkov. Možno z neho urobiť aj stromček. Má bledozelené listy, ktoré v zime často majú dočasne oranžovú farbu. Na jar tie isté listy opäť ozelenejú. Je nenáročný na stanovište, je otužilý a obľubuje aj tieň. Aby bol kompaktný, musí sa často strihať. Nemal by chýbať v japonskej záhrade.
10 Buxus microphylla var. Koreana – krušpán drobnolistý „Koreana“
Aj tento východoázijský kultivar sa používa na neformálne ploty a pod stromy. Listy majú tvar kávového zrnka a počas roka menia farbu.