Aké krušpány pestujeme?

 

1      Buxus sempervirens “Suffruticosa”  – krušpán vždyzelený „Suffruticosa“ 

1  Buxus sempervirens Suffruticosa

 

 

Najčastejšie používaný  v záhradách na menšie kompaktné živé ploty. Prirodzene rastie v zaoblených tvaroch a má jemné vetvičky. Znáša aj úplný tieň a najčastejšie ho vídať ako obruby záhonov  v zámockých záhradách, cintorínoch. Výška živého plotu od 20 do 50cm. Znáša silný zmladzovací rez. Je „trpazlík“ medzi krušpánmi.

 

 

2     Buxus sempervirens “Angustifolia”  – krušpán vždyzelený „Angustifolia“

2  Buxus sempervirens Angustifolia

 

 

 

Má úzke listy a kompaktný rast. Patrí medzi najobľúbenejšie a najkrajšie kultivary na husté a stredne vysoké živé ploty Ročne dorastá 25 až 30cm a pravidelným strihaním dobre zahusťuje.

 

 

 

 

3      Buxus microphylla “Faulkner”  – krušpán drobnolistý „Faulkner“

3   Buxus microphylla Faulkner

 

 

Listy sú široko vajcovité okrúhle s lesklým povrchom. Častým strihaním sa zmenšuje ich veľkosť. U nás je najpoužívanejší kultivar na guľovité formy . Veľmi dobre znáša pestovanie v nádobách a veľmi dobre odoláva mrazom. Pre použitie do živých plotov je optimálna výška  60-80 cm.

 

 

 

4      Buxus harlandii  – krušpán harlandi

4   Buxus harlandii

 

 

 

Používaný  v záhradách na najmenšie živé ploty. Má jemné vetvičky s drobnými bledozelenými lístkami. Výška živého plotu z tohto kultivaru je od 15 do 30 cm. Ťažšie znáša otvorené stanovište a mrazivé vetry.

 

 

 

5       Buxus sempervirens “Elegantissima”  –  krušpán vždyzelený „Elegantissima“  

5   Buxus sempervirens Elegantissima

 

 

Jeden z najdekoratívnejších krušpánov. Má pestré listy s jasne žltým okrajom a zeleným stredom. Tento panašovaný kultivar sa z obľubou používa na nízke živé ploty. Je vhodný aj na umelecké tvarovanie na ihlan a gule. Rastie pomaly.

 

 

 

 

6        Buxus sempervirens “Aureo-variegata”   – krušpán vždyzelený „Aureovariegata“

6  Buxus sempervirens Aureo-variegata

 

 

 

Dekoratívny kultivar s žltoškvrnitými listami. Mladé listy sú spočiatku bledožlté a až neskôr stmavnú. Je nenáročný na stanovište, ale najkrajší je pri čiastočnom zatienení. Rastie pomalšie.

   

 

 

7      Buxus sempervirens “Bullata”  – krušpán vždyzelený „Bullata“

7  Buxus sempervirens Bullata

 

 

Nenáročný kultivar s veľkými modrozelenými okrúhlymi listami.  Veľmi rýchlo rastie (30-40 cm). Najčastejšie sa používa na veľké živé ploty a zaclonenie rôznych konštrukcií.  Spočiatku nie je veľmi hustý. Je možné z neho pomerne rýchlo vyformovať menší strom napr. na zatienenie posedenia v záhrade.

  

 

 

8        Buxus sempervirens “Argentea”   – krušpán vždyzelený „Argentea“

8  Buxus sempervirens Argentea

 

 

 

Dekoratívny kultivar s bieloškvrnitými listami. Tento panašovaný krušpán je vhodný na stredne veľké živé ploty a gule.

 

 

 

 

9       Buxus microphylla var. Japonica  – krušpán drobnolistý „Japonica“

9  Buxus microphylla var. Japonica

 

 

Tento ázijský kultivar  je vhodný ako solitér do záhrad bez geometrických prvkov. Možno z neho urobiť aj stromček. Má  bledozelené listy, ktoré v zime často majú dočasne oranžovú farbu. Na jar tie isté listy opäť ozelenejú. Je nenáročný na stanovište, je otužilý a obľubuje aj tieň. Aby bol kompaktný, musí sa často strihať. Nemal by chýbať v japonskej záhrade.

 

 

10       Buxus microphylla var. Koreana  – krušpán drobnolistý „Koreana“

10   Buxus microphylla var. Koreana

 

 

 

Aj tento východoázijský kultivar sa používa na neformálne ploty a  pod stromy. Listy majú tvar kávového zrnka a počas roka menia farbu.