Starostlivosť o krušpány

Pestovanie v nádobách

Čoraz častejšie a obľúbenejšie je pestovanie krušpánu vo forme figurálních tvarovaných kríkov vo vegetačných nádobách. Krušpány vídať ako gule pri vchodoch domov, pred hotelmi, na balkónoch a terasách, ale aj vyzdobené a dočasne umiestnené v interiéroch pri oslavách.Krušpán je vďačný objekt pre milovníkov bonsajov.

Aké krušpány do nádob:

V prvej skupina sú zakrpatené krušpány ako Buxus microphylla „Morris Midget“ , Buxus microphylla „Compacta“, ktoré nevyžadujú strihanie, rastú veľmi pomaly, sú nízke, primerané k nádobe a majú husté plné konáriky. Druhá skupina sú stredne veľké krušpány ako napr. Buxus sempervirens „Suffruticosa“, Buxus sempervirens „Aureovariegata“, Buxus sempervirens „Elegantissima“ a Buxus microphylla „Herrenhausen“.

Aké nádoby na krušpány:

B 033Typov nádob je viacero. Čo sa týka materiálu môžete si vybrať drevené (dub, jedľa), plastové, terakotové a z umelého kameňa. Pre viac nádob na jednom mieste doporučujeme jeden druh a rovnakú veľkosť na zvýraznenie individuálnej charakteristiky krušpánu. Široké a nízke nádoby podporujú zdravý a optimálny rast koreňov.

Veľkosť nádoby a tvar :

Veľkosť sa určuje podľa veľkosti kríčka Všetky nádoby musia mať na dne nádoby drenážne otvory. Dno nádoby by malo byť vyvýšené o 2-4cm (napr. vložením podložiek v každom rohu, alebo môže byť dno nádoby podobne tvarovaná), aby bola umožnená drenáž a cirkuláciu vzduchu (obr.X) .
Farba nádoby by nemala byť čierna a tmavá, hlavne tých nádob, ktoré budú umiestnené na slnku ( juh až juhozápad). Prehriatie zeminy poškodzuje a zabíja korene krušpánu.

Sadenie krušpánov do nádob:

Najvhodnejšie obdobie na sadenie do nádob je skorá jar (koniec marca až začiatok apríla) a polovica jesene (koniec októbra). Substrát by mal byť zmesou zeminy, slaborozloženej svetlej rašeliny, tmavej rašeliny, rašelinových vlákien, s pH 5-6. Použite dostatočné množstvo zeminy. Do zeminy zamiešajte aj primerané množstvo hydrogelu na zadržiavanie vody a živín a hnojivo s dlhšou dobou rozpustnosti. Povrch zeminy (vrch koreňového balu) by mal byť cca 7cm pod vrchným okrajom nádoby. Koreňový bal saďte trochu vyššie, lebo zemina po zasadení ešte poklesne. Krušpán zasaďte tak, aby medzi koreňovým balom a vnútorným povrchom nádoby bolo aspoň 5cm novej zeminy a tú poriadne pozatláčajte. Korene tak budú rásť do novej zeminy. Takto zasadený krušpán výdatne zalejte. Nakoniec pridajte 5cm mulčovacej hmoty, aby sa udržala vlhkosť, znížila kolísavosť teploty v zemine a pôsobí esteticky. Ľahšie sa odstraňuje aj prípadná burina v nádobe.

Krušpán – pestovanie a použitie

Buxus sempervirens GX-40

Krušpán je veľmi nenáročný, rastie tak na slnečných, ako aj tienistých miestach, v ľahších i ťažších zeminách, znesie i suchšie stanovište a voči zime je pomerne odolný. Najlepšie sa mu však darí na slnečných až polo tienistých miestach v hlinitej a vlhkej pôde. Veľmi dobre znáša strihanie. Nevadí mu znečistené a prašné prostredie pri cestách. Ak je pôda ťažká, primiešajte do nej rašelinu, pretože krušpán citlivo reaguje na vápenatú pôdu.

Najčastejšie sa krušpán využíva ako živý plot, na ochranu pred prachom a hlukom alebo na oddelenie plôch rôzneho využitia (napr. trávnik od zeleninových hriadok). Zachytávaním prachu sa znižuje počet mikroorganizmov, lebo ich na listoch ničí ultrafialové žiarenie. Pre živé ploty sa krušpán sadí s medzerami 25 až 35 cm podľa plánovanej výšky plota (čím vyšší tým väčšia vzdialenosť od seba).

Pre lepší počiatočný efekt pri živých plotoch sa doporučuje na začiatok zasadiť sadenice s polovičnými medzerami a neskôr každý druhý presadiť na iné miesto. Na nízke ploty do 40cm sa najčastejšie používa krušpán drobnolistý a do 70cm krušpán vždyzelený SuffruticosaPre farebné spestrenie sa používajú krušpány s bielo zelenými listami (Argenteovariegata), žltozelenými listami (Aureovariegata, Elegans), svetlozelenými (krušpán drobnolistý) a tmavozelenými (Angustifólia). Čoraz obľúbenejšie je použitie krušpánu vo forme figurálnych tvarovaných kríkov a gúľ vo vegetačných nádobách na balkónoch a terasách a pred hotelmi. Vídať ich aj dočasne umiestnené v interiéroch pri rodinných oslavách. Tvarovaný krušpán vo forme kužeľa je najlepšie riešenie, ak ste zástanca vianočných stromčekov v črepníku. Na výzdobu hrobov je krušpán používaný od nepamäti, veľmi efektne pôsobí s kvetmi a hlavne, nevyžaduje si veľkú starostlivosť. Krušpán je vďačný objekt aj pre milovníkov bonsajov.

Sadenie a škodcovia

Najvhodnejšie je pre krušpán sadiť ho skoro na jar a najlepšie s koreňovým balom. Novovysadeným krušpánom nesmú zaschnúť korene, lebo by mohlo dôjsť k opadnutiu listov, prípadne k úplnému odumretiu. Pri novozaloženom živom plote a v prípade ak krušpány nemali koreňový bal, je najdôležitejší systematický rez už hneď po zasadení. V prvom roku už potom rastlinu nestrihať. V ďalších rokoch sa odstraňujú len špičky výhonkov a tak sa podporí dostatočné rozvetvenie a zahusťovanie živého plotu.

Pri napadnutí mladých rastlín škodcami (ale aj preventívne v predjarí) je vhodné použiť postreky Oleo-Ekalux, Biool prípadne Frutapon 7E Fiol. Veľmi dôležitý je dostatočný prísun vody, pričom zálievku treba často opakovať. Aby sa zabránilo rýchlemu vyschýnaniu pôdy, povrch okolo drevín je vhodné nastlať rovnomernou vrstvou organického materiálu. V zime nástelka zmierňuje aj účinky mrazu Ak však začínajú hniť listy, môže to byť spôsobené nadmernou zálievkou. Dvakrát do roka sa prihnojuje organickým hnojivom, hlavne na jar pred tvorbou nových listov a potom na konci leta.

V nádobách sa krušpán každoročne prihnojuje, najlepšie hnojivami s dlhou dobou postupného vyplavovania živín (napr. značky Osmocote alebo Proven Winners). Dostatočná zásoba vody je dôležitá aj pre dobré prezimovanie, ktorému treba venovať osobitnú starostlivosť. V zime môže mať hrubá snehová prikrývka za následok zlomenie vetvičiek, preto sneh z dreviny sa vždy strasie. Krušpán sa na zimu neprikrýva. V zime, keď je pôda zamrznutá, hrozí krušpánom vyschnutie, účinky zimy ešte znásobuje aj vietor a slnko. Krušpány v črepníkoch sa musia pravidelne zalievať. Zeminu vo vegetačných nádobách s krušpánom treba od –5°C chrániť vhodnou izoláciou. Počas zimného obdobia, keď nemrzne, treba pravidelne rastliny polievať. Mladé dreviny treba chrániť pred mrazivými vetrami, najmä v prvých rokoch po vysadení.

Nebezpečný jednogeneračný škodca krušpánu je byľomor krušpánový (Monarthropalpus flavus).

1 byľomor krušpánovýJe to oranžový „pakomárik“. Početná populácia môže zbaviť listov a zničiť slabý krušpán. Byľomore preferujú chránenú časť krušpánu spodné a najvnútornejšie nové listy. Prítomnosť dospelých jedincov s krídlami je možné zistiť na konci apríla pohýbaním konárov krušpánu. Samotné pPoškodenie je spôsobené larvami (červikmi) ktoré sa kŕmia v listoch, vrchná časť listu sa prejaví oranžovými škvrnami a zapríčinia ich predčasné padanie. Väčšina poškodenia sa objaví na nových listoch na jeseň a počas neskorej zimy.  sa takáto zmena sfarbenia sa ukáže až v neskorom lete. Väčšina kultivarov Buxus sempervirens a Buxus microphylla je náchylná na výskyt byľomoru krušpánového. Ochrana spočíva v postreku rastlín v čase rojenia v polovici mája až júna, keď poletuje okolo kríkov. Prvý postrek (Karate, Zeon 5 CS) urobte v priebehu týždňa, druhý (Tiazol 50EW) o dva týdne neskôr. Najlepšou ochranou je však okamžité odstránenie a spálením napadnutých častí krušpánu a účinnou prevenciou je najmä pravidelný rez. Chemická ochrana však nie je nevyhnutná. Po premnožení byľomora krušpánového spravidla nasleduje pokles populácie a následná regenerácia krušpánu.

 

2 méra krušpánová

Méra krušpánová (Psylla buxi)

Na jar sa tento hmyz vo forme nýmf kŕmi na mladých listoch krušpánu. Spôsobuje pokrútenie mladých listov a lyžicovité zakrivenie mladých listov. Tento stav je nevzhľadný a spôsobuje zastavenie rastu na koncoch vetvičiek na zhruba dva roky. Napadnuté listy opadávajú po jednom roku. Mérymajú jednu generáciu do roka a tá prežije vo forme oranžových vajíčok skrytých pod púčikmi.Svetlozelené nymfy sa objavia v druhej polovici apríla. Ich výskyt sa zhoduje s objavením sa mladých  listov. Nymfy produkujú biely sekrét počas toho ako sa kŕmia v zakrivených listoch. V júni sa objavia dospelé jedince, ktoré poletujú a dokonca júla kladú vajíčka na výhonky. Menšie populácie si nevyžadujú prijímať opatrenia.

 

 

3 roztoč krušpánový

Roztoč krušpánový (Eurytetranychus buxi)   je pomerne častý a rozšírený škodca. Patrí do triedy pavúkovcov. Prvé poškodenie nie je zrejmé a problém sa často prehliadne, pokiaľ sa neobjaví väčšia populácia a väčšie poškodenie. Roztoč je vážny problém na väčšine kultivarov BS a BM var. japonica obzvášť na tých, ktoré rastú na slnku. Při bližšom pozorovaní sa poškodený list javí jako keby ho niekto poškriabal ihlou a urobil tenké biele škrabance. V dôsledku absencie chlorofilových pigmentov povrch listu sa javí jako bledozelenýa rastlina má striebristý nádych. Nárast populácie roztoča je najväčší na začiatku leta a počas teplého a suchého leta majú 5 až 8 generácií. Roztoč krušpánový požiera veľa druhov hmyzu a iné roztoče. Prezimujúce vajíčka na spodnej strane listov môžeme zničiť neskorším olejovým postrekom. Mydlo a insekticídny olejový postrek sú efektívne voči  menším populáciam počas leta. Veľké populácie počas leta už vyžadujú peticídy na list.

 

Pri napadnutí mladých rastlín škodcami, ale aj preventívne v predjarí, je vhodné použiť posterky